• آخرین مطالب
 • گزارش
  شفاف‌سازی وضعیت تابلو‌های معاملاتی بازار پایه
  شفاف‌سازی وضعیت تابلو‌های معاملاتی بازار پایه

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از فرابورس ایران، مدیر عملیات بازار‌های خارج از بورس ، فرابورس ایران در ...

  مقررات صنایع کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه اصلاح می شود
  مقررات صنایع کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه اصلاح می شود

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بازار سرمایه، امیر هامونی اظهار کرد: در زمینه اصلاح مقررات بازار شرکت‌های کوچک و متوسط ...

  سهام آسیایی اندکی رشد کرد
  سهام آسیایی اندکی رشد کرد

  به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، روز دوشنبه، در حالی که با حال‌وهوای محتاط بازارها، سرمایه‌گذاران منتظر هستند اقتصادهای ...

  بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی
  بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی

  همایون دارابی کارشناس اقتصادی، در گفت وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، معتقد است که ...

  راه اندازی سررسید جدید در قرارداد آپشن زعفران
  راه اندازی سررسید جدید در قرارداد آپشن زعفران

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بورس کالا، در این اطلاعیه آمده است؛ مطابق با بند ۱۸ مشخصات ...

  رشد شاخص بورس به مدد نفتی‌ها
  رشد شاخص بورس به مدد نفتی‌ها

  به گزارش ایسنا، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۱۳۰  واحد رشد کرد و به رقم ...

  امکان خرید برق در بورس انرژی فراهم شد
  امکان خرید برق در بورس انرژی فراهم شد

  او تاکید کرد: این معاملات مزیت زیادی برای نیروگاه‌ها به همراه دارد به طوری که این نیروگاه‌ها از ۱۰ درصد معافیت ...

 • موضوع : بازار سرمایه تاریخ : ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ شماره خبر : 144

  بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی

  بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی

  همایون دارابی کارشناس اقتصادی، در گفت وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، معتقد است که بازار سرمایه یکی از معابر و گذرگاه‌های اصلی اقتصاد کشور جهت رسیدن به رونق تولید و توسعه اقتصادی ایران امروز است. او افزود: بازار سرمایه، نقشی منحصر به فرد در تحقق ۲ نقشه راه […]

  بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی

  همایون دارابی کارشناس اقتصادی، در گفت وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، معتقد است که بازار سرمایه یکی از معابر و گذرگاه‌های اصلی اقتصاد کشور جهت رسیدن به رونق تولید و توسعه اقتصادی ایران امروز است.

  او افزود: بازار سرمایه، نقشی منحصر به فرد در تحقق ۲ نقشه راه کلی اقتصاد کشور داشته و می‌تواند با اتکا به ایجاد مشارکت گسترده مردم و توزیع ارزش افزوده، بهترین شکل اقتصاد مردمی را ایجاد کند.

  دارابی با بیان اینکه بازار سرمایه ۲ بال بورس کالا و انرژی را دارد که هر دوی آنها می تواند در زمینه اقتصاد و بنگاه، به توانایی های بالفعل و بالقوه خود اقدامات ارزشنمدی را انجام دهد تصریح کرد: خوشبختانه در این دو بورس( کالا و انرژی) اقدامات اررشمندی صورت گرفته است.

  او ادامه داد: اگر به اقتصاد بنگاه‌های امروز نگاه کنیم می‌بینم مشکل نقدینگی و مشکل فروش، ناشی از رکود است، هر چند مشکلاتی نظیر بیمه و مالیات نیز وجود دارد که این امر نیازمند اصلاح قوانین و مقررات است. اما برای حل ۲ مشکل اولیه یعنی کمبود نقدینگی و فروش بیشتر محصولات در ۲ بورس کالا و انرژی امکانات وسیعی از جمله امکان فروش سلف، انتشار اوراق کالا محور، صندوق‌های کالایی و ابزار‌های مشتقه وجود دارد که این ابزار‌های مالی می‌تواند به میزان زیادی از مشکلات دوره رکود بنگاه‌ها بکاهد.

  به گفته این کارشناس بازار سرمایه، در چنین شرایطی، تحقق انتظارات از بازار سرمایه، نیازمند درک درست میان مدیران کلان اقتصاد کشور در و محدودیت‌های پیش روی این بازار است.

  دارابی اظهار کرد: هم اکنون بازار سرمایه پس از دهه‌ها در حاشیه بودن و همچنین زیر سایه نظام پولی کشور ماندن فرصتی یافته است تا در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی دست بالاتر را داشته باشد و در شرایطی که نظام پولی درگیر مسایل و مشکلاتی است بتواند رویکرد مستقل و قابل توجه‌ای را ایفا کند. همچنین بازار سرمایه به مدد موقعیت خود بهترین بازار برای تامین مالی بنگاه‌های دانش بنیان و شرکت‌های نوپا در اقتصاد است که از سوی فارغ التحصیلان دانشگاهی و جوان کشور ایجاد می‌شوند؛ شرکت‌های که امکان تامین مالی آن‌ها در سایر مراکز نظیر بانک‌ها وجود ندارد.

  او در پایان اذعان  کرد که با توجه به این شرایط، پر بیراه نیست که بگویم بدون هیچ شک و تردیدی بازار سرمایه یکی از معابر و گذرگاه‌های اصلی اقتصاد کشور جهت رسیدن به رونق تولید و توسعه اقتصادی ایران امروز است.به تحقق اهداف رونق تولید از مسیر بازار سرمایه اشاره می‌کند.

  به گفته دارابی، بازار سرمایه به عنوان یکی از ۲ قلب پمپاژ نقدینگی در اقتصاد کشور نقشی مهم در تحقق برنامه‌های اقتصادی کشور می‌تواند ایفا کند. اگر نگاهی به نقشه راه اقتصاد کشور در خلال ۲ دهه اخیر بیندازیم در می‌یابیم که مقام معظم رهبری در ۲ برنامه کلی تبیین اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی مسیری را برای اقتصاد کشور ترسیم کردند که مولفه‌های اصلی آن ایجاد اقتصاد مردمی، مقاوم و متکی به فن آوری و دانش بنیان باشد.

   

   

     

  یک پاسخ بگزارید


  © کليه حقوق این سایت برای nanoida محفوظ می باشد