• آخرین مطالب
 • گزارش
  شفاف‌سازی وضعیت تابلو‌های معاملاتی بازار پایه
  شفاف‌سازی وضعیت تابلو‌های معاملاتی بازار پایه

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از فرابورس ایران، مدیر عملیات بازار‌های خارج از بورس ، فرابورس ایران در ...

  مقررات صنایع کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه اصلاح می شود
  مقررات صنایع کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه اصلاح می شود

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بازار سرمایه، امیر هامونی اظهار کرد: در زمینه اصلاح مقررات بازار شرکت‌های کوچک و متوسط ...

  سهام آسیایی اندکی رشد کرد
  سهام آسیایی اندکی رشد کرد

  به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، روز دوشنبه، در حالی که با حال‌وهوای محتاط بازارها، سرمایه‌گذاران منتظر هستند اقتصادهای ...

  بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی
  بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی

  همایون دارابی کارشناس اقتصادی، در گفت وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، معتقد است که ...

  راه اندازی سررسید جدید در قرارداد آپشن زعفران
  راه اندازی سررسید جدید در قرارداد آپشن زعفران

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بورس کالا، در این اطلاعیه آمده است؛ مطابق با بند ۱۸ مشخصات ...

  رشد شاخص بورس به مدد نفتی‌ها
  رشد شاخص بورس به مدد نفتی‌ها

  به گزارش ایسنا، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۱۳۰  واحد رشد کرد و به رقم ...

  امکان خرید برق در بورس انرژی فراهم شد
  امکان خرید برق در بورس انرژی فراهم شد

  او تاکید کرد: این معاملات مزیت زیادی برای نیروگاه‌ها به همراه دارد به طوری که این نیروگاه‌ها از ۱۰ درصد معافیت ...

 • موضوع : بازار سرمایه تاریخ : ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ شماره خبر : 170

  تغییر قوانین بازار پایه هر چند لازم، اما دیر انجام شد

  تغییر قوانین بازار پایه هر چند لازم، اما دیر انجام شد

  مجتبی معتمدنیا امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: اتفاقاتی که در چند وقت اخیر در بازار سرمایه شاهد آن بودیم ناشی از ساختار غیرنظام‌مند و غیرمنسجم در بازار پایه بود.وی ادامه داد: نبود انسجام در ساختار بازار پایه به دلیل عدم پذیرش شرکت‌ها توسط ناشر است که باعث شد سازمان بورس قادر به […]

  مجتبی معتمدنیا امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: اتفاقاتی که در چند وقت اخیر در بازار سرمایه شاهد آن بودیم ناشی از ساختار غیرنظام‌مند و غیرمنسجم در بازار پایه بود.
  وی ادامه داد: نبود انسجام در ساختار بازار پایه به دلیل عدم پذیرش شرکت‌ها توسط ناشر است که باعث شد سازمان بورس قادر به هیچگونه نظارتی بر عملکرد این شرکت‌ها نباشد.
  معتمدنیا با بیان اینکه اکثر شرکت‌های حاضر در بازار پایه از سرمایه کمی برخوردارند، گفت: با توجه به وجود سرمایه کم در بازار پایه می‌توان با حجم قابل توجهی از سرمایه یک جریان معاملاتی را بر روی برخی از سهم‌ها ایجاد کرد.
  این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: طبق قانون موجود در بازار پایه، دامنه نوسان برخی از شرکت‌ها در بازار پایه باز و برخی دیگر با دامنه نوسان ۱۰ درصدی همراه بودند که به طور طبیعی امکان رشد آنها نسبت به باقی بازار بیشتر بود و همین امر زمینه ایجاد نا به سامانی در بازار را فراهم کرد.
  وی با بیان اینکه زمانی که جریان نقدی از طریق دیگر بازارها و مردم عادی به سمت بازار سرمایه ورود می‌کند، گفت: با توجه به چنین اقدامی هیجان در این بازار به اوج می‌رسد و توجه افرادی که در بازار سهادار نبودند به سمت سرمایه‌گذاری در سهام مورد نظر جلب می‌شود این درحالیست که نسبت به میزان دارایی شرکت اطلاعات کافی وجود ندارد.
  معتمدنیا اظهار داشت: ممکن است در کوتاه مدت سهم‌ها با رشد چشمگیری همراه شوند اما بعد از مدتی سهامداران متضرر و این ضرر دامن کل بازار را خواهد گرفت.
  این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه اقدام فرابورس مبنی بر تغییر قوانین بازار پایه دیر بود، گفت: تا قبل از اصلاح قوانین بازار پایه قیمت اکثر سهم‌ها رشد چشمگیر را تجربه کردند و کاملا مشخص است که قیمت آنها حباب است که این امر منجر به بهم ریختگی توازن بین قیمت‌های موجود در بازار بورس و بازار پایه فرابورس شد.
  وی اظهار داشت: با توجه به سیاست‌ و برنامه‌هایی که از سوی دولت برای بازار سرمایه در نظر گرفته شده است، به طور قطع نقدینگی به سمت بورس ورود پیدا خواهد کرد.
  معتمدنیا با بیان اینکه سازمان بورس باید شرایط پذیرش برخی از شرکت‌ها در بورس و فرابورس را تسهیل کند، افزود: سازمان بورس باید با مدیرانی که به دنبال سنگ‌اندازی هستند تا عملکرد آنها تحت کنترل سازمان بورس قرار نگیرد برخورد قاطع داشته باشد.

     

  یک پاسخ بگزارید


  © کليه حقوق این سایت برای nanoida محفوظ می باشد